Erasmus +
Drugi dzień naszej wyprawy , a pierwszy na ziemi greckiej rozpoczął się od wizyty w greckiej szkole.
Let’s be friends – taki był temat pierwszej części zmagań uczniów z językiem angielskim. Greccy i polscy uczniowie mieli zostać przyjaciółmi, ale żeby mówić o przyjaźni trzeba się lepiej poznać. Co trzeba zrobić , żeby się lepiej poznać ? Trzeba tak o sobie opowiedzieć , żeby druga strona dowiedziała się jak najwięcej o zainteresowaniach , o swoich najbliższych , o kulturze i tradycji kraju.
Uczniowie oprócz rozmów w grupach , wykonywali ćwiczenia zarówno interaktywne jak i uzupełniali karty pracy dotyczące tematu przyjaźni. Poszerzali i wzbogacali swoje słownictwo , doskonalili sprawność językową zarówno w mowie jak i piśmie , uzupełniali karty pracy, przy czym dobrze się bawili.
What do you know about Poland and Greece? To drugi punkt naszej wizyty w szkole.
Nasi uczniowie najpierw wysłuchali w języku angielskim informacji o greckiej szkole, zobaczyli pracownie , zajęcia oraz zapoznali się z ofertą edukacyjna przygotowana dla greckich uczniów , a następnie na podstawie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nich samych opwiadającej o naszej szkole , historii , kulturze, zwyczajach i obyczajach naszego kraju opowiedzieli o swojej Ojczyźnie.
Na zakończenie pobytu w szkole , uczniowie poznali i przedstawili wiele ciekawostek dotyczących obydwu krajów. Dzień był pełen pracy , zabawy , wyzwań . Podsumowując ; warto być otwartym na nowe wyzwania. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie . Wiele się dowiedzieli i wiele informacji przekazali nowym kolegom. Znajomość języka angielskiego stała się kluczem do otwarcia nowych drzwi , przełamała wszystkie bariery. Dzień był zarówno emocjonujący jak i ciekawy. Na wieczór zostały już tylko rozmowy , dzielenie się tym czego się dowiedzieli i o ile wzbogacili swoje zasoby językowe. Co ich zaciekawiło, zdziwiło czy nawet zaskoczyło.
ERASMUS+
Dzień trzeci wyprawy.
Spaced learning – nauka rozłożona w czasie.
Dzisiejszy dzień to przede wszystkim nauka i „szlifowanie” znajomości języka angielskiego. Uczniowie nie tylko w sposób bezpośredni , interpersonalny ale również mobilny wzbogacali swoje umiejętności językowe , wykorzystali do tego znaną już sobie aplikacje Quizlet. Tworzyli fiszki ze słownictwem na temat swoich zainteresowań. Uczyli się ale i dobrze bawili. Pracowali indywidualnie ale i zespołowo. Powstało wiele materiałów i zasobów językowych . Zapoznali się z nieznaną im aplikacją Anki. Fiszki były ciekawe, inspirujące , ale przede wszystkim umożliwiające poszerzanie słownictwa. Wiadomo , uczniowie kochają pracę na urządzeniach mobilnych , o nudzie więc nie było mowy. Te działania tak ich pochłonęły , że czas płynął jak bystra woda. Zanim się zorientowali , było już popołudnie. Czas na relaks nad woda , rekreację i odświeżenie umysłu. Zabawy nad woda , gry , pluskanie się w ciepłej i zachęcającej wodzie morskiej przyniosło wzmocnienie kondycji fizycznej.
ERASMUS+
Czwarty dzień naszego pobytu, jak to szybko leci… dopiero przyjechaliśmy .
Dzisiejszy dzień to to dalszy ciąg przygody z językiem angielskim, do tego uczniowie wykorzystywali aplikacje LET’S KAHOOT! Znana i lubiana przez nich. Ćwiczenia z aplikacją miały na celu rozbudzanie ich myślenia , przełamywanie bariery językowej , doskonalenie swoich umiejętności. Uczniowie dobrze się bawiąc tworzyli quizy interaktywne w języku angielskim. Zajęcia w grupach nie tylko doskonaliły umiejętności językowe , ale również integrowały i scalały grupę. Uczniowie wzajemnie się wspomagali , dopingowali i cieszyli rozwiązując kolejne quizy , czasami komentowali , uściślali pojęcia co wpływało na większą pewność osób słabiej radzących sobie z językiem. Wszyscy wzbogaceni o nowe doświadczenia częściej zabierali głos , czuli się pewniej w swoich wypowiedziach. Narzędzia interaktywne skutecznie wspierają , systematyzują i ułatwiają naukę języka – to konkluzja z dzisiejszych owocnych , pracowitych i kreatywnych zajęć. Już nikt nie ma problemów z komunikacją w języku angielskim, zawsze może liczyć na swoje możliwości lub korzystać z aplikacji do tego służących. Współpraca , wzajemna pomoc i zrozumienie okazały się mocna strona naszych uczniów. Wspaniałe jest to , że nie zostawiacie nikogo , staracie się wesprzeć , wspomóc i zachęcić do działania nawet tych najbardziej opornych. Przyjaźń, współpraca , empatia i zaangażowanie wychodzą na pierwszą pozycję w pokonywaniu barier językowych, oby tak dalej .
ERASMUS+
Dzień piąty – dzień dotyczący praw i obowiązków obywatelskich .
Dzisiaj uczniowie zmagali się z językiem angielskim omawiając instytucje państwowe. Rząd , parlament , samorząd - sądy to główne tematy . Znajomość języka angielskiego jak i wiedzy o społeczeństwie miały dzisiaj decydująca rolę. Uczniowie poradzili sobie i z tymi pojęciami. Było nieco trudniej , słownictwo , nie zawsze jednoznacznie oddawało sens pojęć , ale od czegóż są multimedia. Prezentacja samorządności naszego kraju rozwiała wątpliwości , jasno zobrazowała mechanizmy demokracji , trójpodział władzy jego działanie i funkcjonowanie. Uczniowie bardzo precyzyjnie i wyczerpująco przedstawili prawa i obowiązki obywateli naszego kraju, oczywiście po angielsku.
Zainicjowali również potrzebę debaty na bardzo istotne problemy społeczne, jako własny wybrali dotyczący za i przeciw pracy domowej w szkołach. Obrady były burzliwe, argumenty przechylały szale to w jedna to w druga stronę .Przedstawianiu swojej racji towarzyszyły emocje , zaangażowanie , wzburzenie . Wszystko zakończyło się dobrze. Pokonani przyznali rację zwycięzcom. Ciekawa była konkluzja – więcej argumentów przemówiło za powrotem do starej zasady i funkcji pracy domowej .
Po tak wyczerpującym dniu wszyscy czekali już na relaks , wypoczynek i swobodne rozmowy z rówieśnikami.
Dzień szósty
GRA terenowa – super zabawa ale i wyzwanie.
Dzisiaj uczniowie otrzymali zadania do wykonania w terenie . Pierwsze wrażenie – fajne zadanie , ale znowu do wykonania tylko w języku angielskim , trochę obaw – czy znajomość języka angielskiego będzie wystarczająca? Do odważnych świat należy , wyruszają w teren aby zdobyć dokumentację fotograficzną i informacje na temat poszczególnych miejsc. Nie będzie to łatwe , ale grunt to dobrze się bawić ucząc , pokonać swoje słabości i wykorzystać zasoby o których czasami sami nie mają pojęcia. Młody człowiek rzucony na szeroką wodę staje się kreatywny i waleczny. Zrobią inni - ja też potrafię . wtedy przychodzi ten moment , kiedy trzeba uwierzyć w siebie. Zdobycie informacji od mieszkańców Leptokarii stało się czymś oczywistym i udało się. Nasi uczniowie znowu dali z siebie wszystko , praca zespołowa ,wzajemna pomoc, wspieranie się i dzielenie tym co już wiedzą staje się codziennością . Grupa coraz bardziej zintegrowana i mocna dała z siebie wszystko. Zdjęć , ciekawostek i nowych doświadczeń było mnóstwo. Teraz zostało tylko zgromadzić wszystkie zdjęcia i usystematyzować informacje pozyskane od Greków.
Punkt Informacji turystycznej w Skotinie , również zaliczony. Uczniowie pytali o ciekawe miejsca , ich historię oraz o to co koniecznie trzeba zobaczyć przebywając w tych okolicach, wszystko w języku angielskim.
Dzień siódmy- czas pędzi jak szalony.
Wycieczka na Meteory.
Meteory to niewątpliwy cud natury, który znajduje się w środkowej Grecji na równinie tesalskiej. Te niezwykłe formacje skalne, których nazwa oznacza “zawieszone w powietrzu” lub też “środek nieba” potrafią mierzyć nawet do 500 metrów wysokości. To, co zachwyca w tym miejscu to fakt, że znajdują się tutaj klasztory wykute w skałach. Ich początki sięgają XIV wieku. Łączą w sobie niesamowite piękno natury oraz kunszt architektury. I dlatego też Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Naszym uczniom udało się zwiedzić Klasztor Warłama, czy też Moni Varlaam. Byli zachwyceni ich położeniem, architekturą , zagospodarowaniem terenu. Zobaczyli budowle o jakich nawet nie śnili. Wycieczka ta wywołała ogromne wrażenia. Na zakończenie dnia , nasi uczniowie mogli zapoznać się z procesem pisania ikon w manufakturze.
Dzień ósmy
Rejs statkiem i wycieczka na wyspę Skiatos. Dla wielu z uczestników był to dzień pełen wrażeń. Sam rejs statkiem to dla wielu wyzwanie, walka z samym sobą, pokonanie lęku i oporów. Wszystko to zostało wynagrodzone pięknymi widokami, delfinami , które witały wszystkich oraz wspaniałą atmosferą na statku. Uczniowie mieli możliwość integracji z pozostałymi turystami, pasażerami statku poprzez taniec, śpiew , wspólne zabawy.
Na samej wyspie Skiatos podziwiali kolor piasku, roślinność , barwę wody oraz architekturę charakterystyczną dla tej wyspy .Gościnność mieszkańców , otwartość rozmówców a także ich życzliwość wpłynęły pozytywnie na tych , którzy mieli jeszcze opory przed dłuższą konwersacją w języku angielskim.
To był kolejny dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji. Uczestnicy projektu coraz bardziej wierzyli w swoje możliwości i umiejętności językowe.
Dzień dziewiąty
W tym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach komunikacji i współpracy w grupie.
Wysłuchali wykładu na ten temat w języku angielskim, wzięli udział w dyskusji na temat współpracy , pomocy innym , asertywności a także umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Uczestnicy projektu sami podzielili się na zespoły w których , każdy mógł zabrać głos , wyrazić swoją opinię , powiedzieć co mu się nie podoba, a co jest godne naśladowania . Praca w zespołach polegała na przygotowaniu fiszek, opracowaniu słownictwa do wyrażania uczuć, zainteresowań .
Uczniowie wypowiadali się o sobie w języku angielskim, słuchali innych , wspomagali ich .
Sami inicjowali scenki wymagające dłuższych wypowiedzi.
W nagrodę za zaangażowanie i ogromna pracę uczniowie wyjechali na ostatnią z wycieczek do wąwozu Litochoro, gdzie zetknęli się z pięknem krajobrazu, historią starożytnej Grecji i niesamowitymi wrażeniami.
Dzień dziesiąty
Coraz bardziej zbliżamy się do końca naszego pobytu.
Kolejny dzień naszych zmagań się z językiem anielskim i greckim. Czas pokazania własnej wartości. Uzewnętrznienia tego co potrafimy , do czego mamy „talent” , co nam najlepiej wychodzi. Najlepiej mogli to pokazać uczniowie naszej szkoły podczas warsztatów w Tsoukarelas Theater Pedagogy w Larisie. Tam nasi uczniowie ,zaprezentowali się jako aktorzy , wcielający się w różne postacie , po wcześniejszym nakreśleniu sylwetki bohatera. Sami tworzyli dialogi, sami dobierali rekwizyty ,sami grali postaci tak jak umieli najlepiej . Komunikacja między aktorami odbywała się w języku angielskim. Uczniowie często wspomagali się wzajemnie w doborze słownictwa , odpowiedniej intonacji oraz mimiki twarzy. Każdy z uczestników projektu miał możliwość wystąpienia na scenie.